V soboto, 23. 11. 2024 smo se člani VTKD Cerklje ob Krki odpravili na strokovno ekskurzijo v Belo krajino. Po prijetni vožnji v pogledih na zimsko idilio smo prispeli na prvo destinacijo, Klet semiške penine. Prijazni gostitelj nam je predstavil zgodovino njihovega družinskega podjetja, nas popeljal po kleti in predstavil tehnologijo pridelovanja penin.
Po ogledu smo degustirali njihov pridelek ter se okrepčali z narezkom in belokranjsko pogačo.
Pot smo nadaljevali do Metlike. Tam smo se povzpeli do Metliškega gradu na ogled Belokranjskega muzeja. Po uvodnem filmčku nas je gostiteljica popeljala po sobanah ter predstavila življenje Belokranjcev v različnih zgodovinskih obdobjih.
Sledil je ogled Vinske kleti Metlika ter degustacija in belokranjska pogača.
V Krmačini smo obiskali še enega izmed najuspešnejših vinarjev, Vina Prus. Gospodar nas je v svojem slogu pozdravil, popeljal po kleti in nam za zaključek ob belokranjski pogači in narezku postregel s svojimi vini.
Dan smo zaključili z večerjo v Gornji Lokvici na izletniški kmetiji Matkovič.
Na poti domov smo si vsi zadovoljni in z lepimi vtisi obljubili, da se čez leto dni ponovno odpravimo na strokovno ekskurzijo.
V petek, 8. novembra, je v prostorih restavracije Štefanič potekalo odprtje 11. likovne razstave z naslovom Doga tempore ex – Cvičkorel. Pri cvičkorelu gre za posebno tehniko slikanja z vinom, natančneje s cvičkom, za temnejše odtenke pa sta uporabljena tudi frankinja in gamay. Dogodek sta organizirala Vinogradniško, turistično in kulturno društvo Cerklje ob Krki in Društvo likovnikov Brežice. Za kulturni program so poskrbeli MePZ Viva Brežice, prireditev pa je povezovala Lara Oštrbenk.
Datum odprtja razstave vsekakor ni bil izbran naključno. Martinovo je namreč, takoj za trgatvijo, drugi največji vinogradniški praznik in odprtje je potekalo na petek pred Martinovim. V projektu se torej prepletata vinogradništvo in umetnost, ki sta že stara znanca, gre pa za posebnost v posavskem vinorodnem okolju in širše.
VTKD Cerklje ob Krki je k sodelovanju povabilo Društvo likovnikov Brežice, ki letos praznuje častitljivih 60 let delovanja. Že enajstič so brežiški likovniki ustvarjali v osrčju posavskih vinogradov, natančneje v zidanici člana Staneta Štefaniča v Vitovcu. Devet likovnikov je junija na likovni koloniji ustvarjalo v objemu vinogradov, dobrega vina in prijetne družbe, slikali pa so na doge, dele vinskih sodov in ustvarjali cvičkorele. Član VTKD Cerklje ob Krki Jože Piltaver je podrobneje opisal projekt. »Po petih letih premora smo ponovno izvedli likovno kolonijo Doga tempore ex – Cvičkorel, na kateri sta nas v svoji zidanici gostila Stane in Brigita Štefanič. Idejni oče Cvičkorela je Anton Zorko, ki si je na dopustu ogledal razstavo vinorela (slikanja z vinom). Idejo so nato razvili njegovi sodelavci, Roman Baškovč pa je že razmišljal o slikanju s cvičkom,« se je začetkov projekta spominjal Piltaver in še omenil, da so v 11 letih skupno ustvarili več kot 400 likovnih del.
Predsednica VTKD Cerklje ob Krki Melita Oštrbenk je sodelujočim umetnikom podelila priznanja in se še zahvalila vsem zaslužnim za razstavo. Na likovni koloniji so sodelovali: Mija Baškovč, Darko Oštrbenk, Zlatka Vučinić, Mihaela Prevejšek, Olga Piltaver, Anton Zorko, Tatjana Potokar, Kristina Bevc in Jožica Petrišič.
Zbrane je v imenu sodelujočih umetnikov nagovorila tudi predsednica Društva likovnikov Brežice Zlatka Vučinić. »Osebno sem na cvičkorelu sodelovala prvič. Slišala sem veliko zgodb in prigod o prejšnjih desetih srečanjih, zato sem imela visoka pričakovanja, ki so se na koncu na moje veselje tudi uresničila. Edina slabost je bila, da je dan minil prehitro,« je dejala predsednica Vučinić in se še iskreno zahvalila VTKD Cerklje ob Krki za povabilo in obuditev tega projekta.
Dogodka se je udeležila tudi aktualna 25. Cvičkova princesa Blažka Ilovar iz Vinogradniškega društva Šmarjeta, ki je sicer študentka arhitekture v Ljubljani. V svojem nagovoru je poudarila pomen cvička za lokalno skupnost in ga označila kot simbol medgeneracijskega povezovanja in tradicije. Čestitala je vsem umetnikom in dejala, da se je z veseljem odzvala na povabilo in prišla v Brežice.
Pevci MePZ Viva Brežice so z napitnicami poskrbeli za živahno vzdušje, umetnost pa je bila predstavljena tudi skozi literaturo. Anita Caruso je interpretirala pesem dolenjskega pesnika Toneta Pavčka Hvalnica cvičku, ki je to vino v svoji poeziji pogosto častil. Za obilo smeha je poskrbela Mija Baškovč z zabavnim skečem o življenju pivca. Večer se je zaključil s Prešernovimi vrsticami Zdravljice in prijetnim druženjem ter pogostitvijo.
H. Z.
V aprilu 2024 je v Italiji v mestu Verona potekal eden izmed največjih vinskih sejmov v tem delu Evrope. Štirje dnevi najpomembnejših vinskih dogodkov, degustacij, srečanj, predstavitev vinarjev, prodajalcev, ciljno usmerjenih delavnic, izmenjava stikov z bogatim programom okoli vinske kapljice, vse to se dogaja na enemu mestu.
Seveda je sejem v takšnem obsegu nemogoče obiskati samo en dan. A nam je uspelo! Vinitaly je v Verono privabil več kot 97.00 obiskovalcev med katerimi je bilo tudi nekaj vinogradnikov našega društva. Sejem poteka na razstavišču, kjer je 12 hal in ogromno zunanjega razstavnega prostora. Obiskovalci, vinarji in prodajalci so bili iz več kot 140 držav. Na sejmu je bilo 4300 razstavljavcev iz 41 držav. Poudarek sejma je bil jasno na trgovanju z vini in žganimi pijačami iz vseh vinorodnih regij.
Največ vzorcev je bilo možno degustirati seveda iz področja Italije. Na sejmu so potekali masterclass programi, delovne degustacije, in predstavitve vin, vinskih kleti in vinarjev. Na povabilo Marjana Colja, direktorja Vina Kras, smo se udeležili predstavitve vitovske grganje, slovenske avtohtone sorte. Na dogodku se je predstavilo 6 vinarjev, ki pridelujejo vitovsko grganjo. Imeli smo priložnost degustirati šest različnih vin. Od svežega vina, do bolj polnega, bogatega na okus in aromo, ki je pripadal deset let stari vitovski. Delavnica je pustila pozitiven vtis na nas. Imela je namen predstaviti to slovensko avtohtono sorto pivcu in širšemu trgu. V degustacijski sobi so bili obiskovalci sejma vinarji, novinarji, člani VTKD Cerklje ob Krki in ljubitelji vinske kapljice iz celega sveta. Takšnih prestavitev, degustacij in delavnic, je bilo tekom sejma ogromno. Obiskali smo tudi stojnice s slovenskimi vinarji, ki so nas prijetno pogostili, nekatere smo tekom naših ekskurzij v preteklih letih tudi obiskali.
Pozno popoldne z malce utrujenimi nogami in s poigravanjem brbončic v ustih polnih vtisov, smo se odpravili proti domu. Vsekakor nam je sejem pustil še veliko neraziskanega za prihodnost. Skupnega mnenja smo bili, da se zopet vrnemo.
Tadej Baškovč
Vir podatkov: Vinitaly 2024
Letošnje društveno ocenjevanje vina je že za nami. Na ocenitev ste oddali 110 vzorcev. Rezultati bodo objavljeni zelo kmalu. Do takrat pa si oglejte slike iz dogodka.